Endometriózou trpí každá desátá žena, mnohé o tom ani nevědí

Možná je to nemoc, o které jste nikdy neslyšeli, ale podle Britské národní zdravotnické služby patří mezi dvacet nejbolestivějších onemocnění, která existují. Řeč je o endometrióze.

Odhaduje se, že jí může trpět každá desátá žena na světě, je tedy možné, že i vy nějakou s tímto onemocněním znáte, jen o tom nemusíte vědět, protože je to nemoc často neviditelná a málo známá.

Svou diagnózu někdy neznají ani samotné ženy. Přitom při ní obvykle trpí nevysvětlitelnými menstruačními nebo pánevními bolestmi, nepravidelným krvácením či dokonce neschopností otěhotnět.

V aktuální epizodě Mezi námi se Michaela Žureková vypráví o endometrióze s ilustrátorkou Lucií Žatkuliakovou, která má toto onemocnění od 12-ti let, as gynekologem a porodníkem Mikulášem Redechem, který přibližuje její léčbu.

„Endometrióza je velmi běžný problém, který se dá zvládnout antikoncepcí ai pokud je důvod k chirurgické léčbě, ta se také dá bez problémů zvládnout na kterémkoli gynekologickém oddělení leckde na Slovensku. Horší je to se závažnými případy, jako jsou opakované návraty endometriózy, těžká symptomatika či její velmi brzký nástup,“ vysvětluje v podcastu Redecha.

Říká, že lékaři primárně přistupují k farmakologické léčbě, případně k hormonální antikoncepci, při vážnějších případech volí operační léčbu, ale také možnost dočasného umělého navození menopauzy.

Žatkuláková v epizodě zdůrazňuje, že ačkoli při této diagnóze nejde o život, je zapotřebí empatický přístup lékařů.

„Asi jsem neměla moc štěstí na lékaře, nereagovali moc empaticky. Stalo se mi, že jsem se rozplakala u gynekoložky, která mi vynadala, proč jí tam pláču, vždyť to není rakovina. A mám zkušenost is lékařem, u kterého jsem byla na vyšetření, a ten mi řekl, že to tam mám všude rozrostlé a jediná šance, kterou mám, je dobře se vdát a mít dítě.To mě rozhodilo, protože děti mít nechci.Přišlo mi šílené mít dítě kvůli tomu, aby mi to zlepšilo zdravotní stav,“ říká ilustrátorka.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram