Když se narodila, vážila 245 gramů

Ještě nikdy se nepodařilo, aby novorozenec s tak nízkou porodní hmotností přežil. Když přišla Saybie na svět předčasně v necelém 24. týdnu těhotenství, vážila 245 gramů.

Miminka se přitom obvykle rodí mezi 37. a 42. týdnem.

Lékaři v kalifornské nemocnici proto předpokládali, že přežije zhruba hodinu a upozornili na to i rodiče. Ale holčička, která se narodila ještě v prosinci, propustila o pět měsíců později domů. Její hmotnost dosáhla 2,5 kilogramu a zotavila se.

O tomto raritním případě však mohla nemocnice informovat až nyní.

Přežila, protože neměla komplikace
Saybie se narodila císařským řezem. Lékaři její matce, která si přála zůstat v anonymitě, diagnostikovali preeklampsii.

Jedná se o těhotenskou komplikaci, která se projevuje vysokým krevním tlakem či otoky a ohrožuje matku i dítě.

Máma novorozence pro média uvedla, že z hodiny života, kterou lékaři její dceři věštili, se najednou staly dvě, pak den a nakonec týden.

Podle Registru nejmenších miminek, který vede University of Iowa, je Saybie dosud nejmenším miminkem, které se narodilo a přežilo.

BBC uvádí, že jedna ze sester, která o ni pečovala, to označila za zázrak. Doktoři jsou přesvědčeni, že důvodem je fakt, že holčička neměla po narození žádné vážné zdravotní komplikace, které souvisí s předčasným porodem, jako jsou například krvácení do mozku či problémy s plícemi a srdcem.

Dětští rekordéři
Přestože ze zdravotního hlediska je stále velmi rizikové, když se dítě narodí příliš předčasně a ne vždy jsou prognózy optimistické, daří se je díky medicínskému pokroku zachraňovat.

Saybie je nyní držitelkou rekordu, který dříve patřil holčičce z Německa. To se narodilo v roce 2015 s porodní hmotností jen 252 gramů.

Extrémně nízkou porodní hmotnost měl i novorozenec, který se začátkem letošního roku narodil v Japonsku. S 268 gramy je považován za nejmenšího chlapce, který dokázal přežít předčasný porod.

V červnu 2017 se zase v Indii narodila dívka, která vážila jen 400 gramů a v nemocnici musela strávit půl roku.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram