Neplodnost je diagnóza, která ovlivňuje každou sféru života člověka – fyzickou, emocionální, sexuální či finanční. Pocity bezmocnosti, ztráty či selhání jsou zkouškou síly osobnosti, vůle, ale zejména vztahu.
I když diagnóza vyznívá jako cosi konečného, něco, s čím už pár nedokáže nic udělat, nemusí to být tak. Někdy stačí si jen včas uvědomit problém či definovat jeho podstatu, která může být zpočátku velmi banální a jednoduše řešitelnou záležitostí.
Podle Petra Harbuláka, odborníka na gynekologii a asistovanou reprodukci, je však důležité nenechávat problém příliš dlouho vyzrávat a začít se věnovat svému reprodukčnímu zdraví ještě předtím než reálně začneme přemýšlet s partnerem nad společným potomkem.
„Při neplodnosti nejde jak o diagnózu, tak o řešení tohoto problému. Neplodnost má různé formy ze strany partnera, partnerky. Stále častěji se setkáváme s kombinovanou neplodností u obou partnerů. Vhodnější je pojem subfertilní pár. Šance na oplodnění je snížena, ale stále možná,“ říká odborník.
„Jinak se konzultuje 25letá klientka se zdravotními problémy, jinak 38letá klientka. Důležitou roli hraje i mužský faktor, ale velmi podstatný je věk ženy. Rok snažení se u 38leté ženy považuji za ztracený rok,“ dodává.
Domněnka, že jde o zdravotní problém ženy, je však mylná. Problémy, které vedou ke ztíženému početí dítěte, přežívají ve stejné míře ženy, muži a oba v páru zároveň.
Tak či onak, neplodnost je problémem páru, ne jednotlivce, ale společně se velmi často dokáže dopracovat ke šťastnému konci. Podobně to bylo iv případě Tibora a Denisy Solárovců, u nichž komplikaci při početí dítěte představovaly Tiborovy zdravotní problémy. Lékaři ho označili za neplodného, pravděpodobnost početí považovali za zázrak. Léta žili společně s Denisou a o dítěti nemluvili.
„Věděl jsem, že mám problém se spermiemi. Lékaři říkali, že jsem rarita, prý jsem neměl schopnou ani jednu spermii. Na začátku mě to zlomilo. Nabídli nám možnost využít dárcovství, ale ani jeden z nás to nechtěl,“ svěřil se Tibor. „Mít děti nebyl náš cíl, náš vztah tento problém neovlivnil. Chtěli jsme být spolu, žili jsme svůj život,“ spokojeně doplnila Denisa.
Po špatných zprávách na jedné z klinik asistované reprodukce se o tomto tématu Solárovci nebavili přes rok. Okolnosti je však přivedly k myšlence zkusit to znovu. Navštívili jiné zařízení a odborníci byli optimističtější. Důležitou roli zde sehrávala zanícenost páru i personálu a také technické vybavení. Technologie se zlepšují iv této oblasti medicíny a mohou zvýšit pravděpodobnost páru počít dítě tak, jak se to podařilo Solárovcům.
Podcast Mezi námi se zaměřuje na ženská a lifestylová témata a je rozdělen na série. V aktuální sérii s názvem Citlivá místa se věnujeme tématům, která jsou choulostivá, ve společnosti tabuizovaná a bojíme se o nich mluvit.
https://novinky-plus.cz/co-si-pohlidat-nez-poridite-nosic-kol-na-tazne-zarizeni/
https://storymat.cz/jste-za-fyzicke-tresty-vase-deti-mohou-mit-pozdeji-obezitu-nebo-artritidu/
https://novinkydiskuse.cz/chcete-mit-teplo-v-dome-bez-topeni/