Počítače jsou na zahrádku krátké

Existují desítky kalendářů, které se snaží poradit, kdy je potřeba do sadbovačů vysít semínka, aby z nich vyrostly pevné sazenice, nebo kdy je třeba s nimi jít ven na záhon. Má to ale háček. Začínající hospodář nemá šanci, aby se v nich zorientoval. Každý z nich tvrdí něco jiného.

Když jsem si založil účet na Facebooku, zdálo se mi být zajímavé vyzkoušet si virtuální farmu Farmville. Kus louky se postupně mění v malé hospodářství, vše je však jakési odtrženo od reality. Chybí tam roční období, všechny plodiny se mezi sebou bez problémů snášejí, hospodářská zvířata se vyhýbají záhonu jakoby na čerstvou zeleninu z ekologického hospodářství neměla chuť. Ba záleží více na tom, jaký cirkus a atrakce na farmě vzniknou, než to, jestli se dokážete o ni starat. V posledních dnech mám dokonce pocit, že jde hlavně o výzvy, které mají do hry angažovat víc přátel, než samotného hráče. Jako bychom všichni měli času nazbyt.

Zpět však do reality. Jako Capko zmatený, čekával jsem, že v supermoderní počítačové době najdu cenné informace, které budou aktuálnější než ty, které nacházím v téměř 100leté knize pro polní hospodáře. Stále nemám jasno v tom, která semínka patří do sadbovačů, které poputují do zahrádky a kdy tak je třeba udělat. Odpovědi nenacházím.

Internetová fóra jsou plná zkušených zahrádkářů, avšak každý z nich má svůj zaručený recept na úspěch. Pokud se však mluví o termínech, jen málokdo vzpomene lokalitu ve které žije a jaké možnosti poskytuje jeho zahrádka.

Přitom by stačilo tak málo. Nastartovat počítačový program, zadat svou polohu, orientaci zahrady na světové strany a informaci o tom, zda mám na zahrádce pařeniště, fóliovník či skleník. Počítač by se spojil přes internet s meteorologickým ústavem, vyhodnotil by oblast ve které žiji a podle údajů o teplotách by sám pomohl se sestavením plánu. Kontaktoval by výrobce osiv a získal by údaje o odrůdách a hybridech.

Poradil by, kdy je třeba za okno šupnout do půdy semínka celeru, kdy je nejvyšší čas začít s pěstováním sazenic rajčat a kdy patří salát s ředkvičkou a cibulkou do země či pařeniště. Navrhl by, které předplodiny dokáží uvolnit místo hlavní výsadbě a z informací o zvolených odrůdách by odhadl i to, kolik úrody lze čekat.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram