Stačí, aby se objevil na obrazovce a už jedete vyskočit z kůže. Jednoduše toho politika nemůžete vystát, a to dokonce i tehdy, pokud si uvědomujete, že tato vaše emoce je dokonale iracionální. Vědci však už umí vysvětlit, proč takové negativní emoce cítíme.
Tento týden se v podcastu Zoom dozvíme, proč nenávidíme politiky, zjistíme, jaký vliv může mít hraní počítačových her na inteligenci dětí a podíváme se také na nový druh vln, které vznikají uvnitř naší Země.
Krátké spráy v z vědy
Taneční, takzvaná groovy hudba, pomáhá našim mozkům. Nový výzkum naznačuje, že má podobné účinky jako cvičení: a nejlépe u těch jednotlivců, kteří mají takovou hudbu rádi. Vědci však navrhují, že poslech řezké hudby by mohl pomáhat pacientům s nastupující demencí či pracovníkům při výkonu práce.
Sibiřská tundra by mohla zmizet, a to už do poloviny tohoto století. Ukazuje to nové modelování, které se podívalo na procesy v Arktidě způsobené klimatickou změnou. Přitom i pro nejlepší scénáře platí, že přežije jen 30 procent dnešní tundry.
Zdá se, že nejvzdálenější hvězdy mohou být hmotnější, než jsme se domnívali. Přezkoumání 140 tisíc galaxií napříč kosmem ukázalo, že hvězdy ve vzdálených galaxiích bývají hmotnější než ty v našem okolí. Znamená to, že distribuce hvězd v jiných galaxiích nemusí být podobná jako v naší Mléčné cestě.
Molekuly, které pomáhají bakteriím s odolností na naše léky, se mohou v mikrobiálních komunitách šířit. Takové plazmidy se přitom dokáží šířit nejen mezi bakteriemi jednoho druhu, ale v celém společenství, v celém mikrobiomu. To činí boj s odolností na naše léky ještě složitějším.
https://novinky-plus.cz/lek-na-astma-funguje-i-proti-covidu/
https://novinky-diskuse.cz/kvalitni-batohy-a-rezervoary-camelbak-pro-vase-pohodli-i-na-daleke-trasy-na-kole/
https://svetovenovinky.cz/prirodni-styl-interieru-jako-z-katalogu-lide-chteji-zit-stale-vice-udrzitelne-a-ve-spojeni-s-prirodou/