Americký vynálezce Thomas Alva Edison předvedl před 130 lety na Silvestra 1879 veřejně svůj vynález žárovky fungující na principu zuhelnatělých bavlněných vláken.
Stalo se to v Menlo Parku, řídce obydleném území v New Jersey, kde Edison vybudoval svou pověstnou výzkumnou laboratoř. Vzniklo v něm nemálo vynálezů, podle některých údajů až 600, přičemž na více než polovinu získal Edison patenty. Edison nebyl autorem všech svých patentů, mnohé byly produktem jeho zaměstnanců a Edison byl často kritizován za to, že se stával jejich spolutvůrcem.
„Čaroděj z Menlo Parku“ osvětlil veřejné prostory, ulice a budovy svého sídla. Na rozsvícení žárovek o výkonu 40 hodin použil zařízení na výrobu elektrické energie, které ještě dnes lze spatřit v muzeu ve sbírce Edison Historical Collection v Thomas Edison National Historical Park.
V Bratislavě se premiéra prvního elektrického osvětlení uskutečnila v Ludwigově mlýně na dnešní Křížné ulici před 125 lety podvečer 2. února 1884. Událost se dostala i do dobového deníku Pressburger Zeitung z pondělí 4. února 18.
První veřejné elektrické osvětlení v Bratislavě se však váže na rok 1889. Tehdy byla osvětlena křižovatka Tovární ulice a železniční vlečky (dnešní Dostojevského rad) lampou umístěnou na ocelovém stožáru. Elektřinu poskytla Klingerova továrna. V roce 1901 přibylo osvětlení korza s Hlavním náměstím, které již v té době zajistila firma Siemens.
V březnu 2009 Evropská komise definitivně odsouhlasila zákaz tradičních žárovek. V rámci legislativy ecodesign by se měly začít stahovat z trhu letos a k jejich úplnému nahrazení úspornějšími by mělo dojít do konce roku 2012.
https://novelisty.cz/pohovka-jako-doplnek-interieru-jak-ji-vyuzit/
https://novinydne.cz/co-to-vlastne-boxspring-je/
https://regionydnes.cz/svetove-ceny-potravin-v-lednu-vzrostly-tahly-je-zejmena-ceny-oleju/