Klasickým žárovkám s vláknem odzvoní po více než 130 letech

Americký vynálezce Thomas Alva Edison předvedl před 130 lety na Silvestra 1879 veřejně svůj vynález žárovky fungující na principu zuhelnatělých bavlněných vláken.

Stalo se to v Menlo Parku, řídce obydleném území v New Jersey, kde Edison vybudoval svou pověstnou výzkumnou laboratoř. Vzniklo v něm nemálo vynálezů, podle některých údajů až 600, přičemž na více než polovinu získal Edison patenty. Edison nebyl autorem všech svých patentů, mnohé byly produktem jeho zaměstnanců a Edison byl často kritizován za to, že se stával jejich spolutvůrcem.

„Čaroděj z Menlo Parku“ osvětlil veřejné prostory, ulice a budovy svého sídla. Na rozsvícení žárovek o výkonu 40 hodin použil zařízení na výrobu elektrické energie, které ještě dnes lze spatřit v muzeu ve sbírce Edison Historical Collection v Thomas Edison National Historical Park.

V Bratislavě se premiéra prvního elektrického osvětlení uskutečnila v Ludwigově mlýně na dnešní Křížné ulici před 125 lety podvečer 2. února 1884. Událost se dostala i do dobového deníku Pressburger Zeitung z pondělí 4. února 18.

První veřejné elektrické osvětlení v Bratislavě se však váže na rok 1889. Tehdy byla osvětlena křižovatka Tovární ulice a železniční vlečky (dnešní Dostojevského rad) lampou umístěnou na ocelovém stožáru. Elektřinu poskytla Klingerova továrna. V roce 1901 přibylo osvětlení korza s Hlavním náměstím, které již v té době zajistila firma Siemens.

V březnu 2009 Evropská komise definitivně odsouhlasila zákaz tradičních žárovek. V rámci legislativy ecodesign by se měly začít stahovat z trhu letos a k jejich úplnému nahrazení úspornějšími by mělo dojít do konce roku 2012.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram