Pyrotechniku na trhu nekupujte

Chci připravit rodině na Silvestra menší ohňostroj, ale nevím si z nabídky vybrat. Podle čeho se mám zorientovat?

Prodej pyrotechniky podléhá speciálním pravidlům, která mají ochránit spotřebitele před možným zraněním či škodami. Proto je lepší obrátit se na spolehlivé prodejce než nakupovat v sezónním stánku. Daňový doklad je zárukou možné reklamace i řešení případných problémů.

Zábavná pyrotechnika musí být vybavena návodem k použití, ten se musí nacházet na nejmenším spotřebitelském balení. Znamená to, že pokud se návod nachází pouze na krabici, nelze ji otevřít a rozprodávat na kusy. Jízdenka s instrukcemi návod nenahradí. Obal musí identifikovat dovozce, třídu pyrotechniky a případnou informaci o omezené lhůtě použitelnosti.

Pyrotechniku ​​I. třídy mohou používat pod dozorem dospělých i děti. Tyto nejméně atraktivní pyrotechnické zábavky mohou při nevhodné manipulaci způsobit pouze popáleniny. Jsou to prskavky, kapsle, včelky, malé dýmovničky či jednoduché bouchací kuličky. Při jejich prodeji neplatí žádná omezení. Dětem nepatří do rukou piráti ani jiné petardy.

Pyrotechnika II. třídy je dostupná pouze pro ty, kteří dovršili 18 let. Do této kategorie patří petardy, římské svíce, rakety, fontány, pochodně, kulové bomby, výmetníky a kompakty s náplní do 200 gramů. Tato pyrotechnika vyžaduje opatrné zacházení, protože exploze po odpálení může způsobit vážná poranění.

Třetí třída pyrotechniky je dostupná pouze lidem se speciálním oprávněním, protože může vážně ohrozit nejen spotřebitele, ale i jeho okolí. Ve všech případech platí pravidlo, že bez povolení samosprávy lze pyrotechniku ​​používat pouze 31. prosince a 1.ledna.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram