Internet na zahrádkářů kašle

Zatímco supermarkety lákají zahrádkáře na letošní nabídku semínek do jejich zahrady, internetoví prodejci jakoby na ně zapomněli. Mají omezenou nabídku, spoléhají na objednávky ve velkém a provozují e-shopy, ve kterých člověk netuší, co se děje s jeho objednávkou.

Měním své zvyky a přestávám spoléhat na to, že internet je nejlepší kamarád. Na zahrádkáře kašle a ať se jakkoli snažím vyhledat články pro začátečníky, více se dočtu v rozpadlých stoletých knihách o polním pěstování pro hospodyně než v počítači.

Objevil jsem zahrádkářskou prodejnu, kde žádná otázka nezůstala nezodpovězena. I když jsem si připadal jako kozel, který netuší jaký je rozdíl mezi pěstováním cibule ze sazečky a semen, odcházel jsem s plnýma rukama pestrobarevných kapes s osivem, které slibují zázraky na počkání. Pokud se podujme vyrůst a trochu zarodit byť jen čtvrtina z toho, co jsem si umínil vypěstovat, budu skákat radostí přes záhony. Popravdě řečeno, nakupoval jsem s vědomím, že tři čtvrtiny toho co koupím mi zahyne.

Venku mrzne, jsem unavený z dolování zamrzlé hlíny na louce u lesa a cítím se bezmocně protože nevím, jak začít oživovat kus mrtvé hlíny za domem, kde má vyrůst zahrádka. Poradili mi sypat střídmě dřevním popelem z pece a zmistrovat si přenosná pařeniště. Marně pátrám po starém kompostu či prohnilém hnoji, zdroj nenacházím.

Dnešní slunce však ve mně vzbudilo naději. Kochám se nad 80 litry krásné prosáté hlíny, prsty se neposedne prohrabávají kapsami se semínky a oči sledují vyhřátou parapetní desku. Zkusím si pěstování nanečisto.

Naplnil jsem tři truhlíky zemí, navlhčil ji a zasel. Dánská zahradní řeřicha, která každému vyroste i na vatě či papíře snad vyklíčí. Nejsem si však jistý, jestli se bude dařit hlávkovému salátu Alambra a Smaragd S určenému pro rychlení a zda zpod země vykouknou ředkvičky Faraon a Flamboyant 2, které jsem pokusně zasel po jednom semínku na místa, kde by si rostlinky nemuseli konkurovat.

Zkoušeli jste už někdo pěstovat na okně salát a ředkvičku ještě předtím, než přišlo jaro? Nebo jsem jen příliš neposedný a neumím se dočkat momentu, kdy bude třeba začít pěstovat sazenice?

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram