Špatně se vám dýchá? Na vině je suchý vzduch

Zatímco některé domácnosti bojují v zimních měsících s plísněmi a vlhkem, jiné musí řešit přesušování vzduchu, které má na svědomí topná sezóna. Narušení rovnováhy vlhkosti způsobuje dýchací problémy nejen alergikům, ale zvyšuje také naši náchylnost k onemocnění. Jak dosáhnout v domácnosti pohody?

Vzduch je pro život stejně potřebný jako voda a potraviny. I když se jeho kvalita v průběhu roku výrazně nemění, v zimních měsících se klima vytápěných panelákových bytů mění v poušť. Vlhkost klesá hluboko pod ideální mez a organismus se s nedostatkem vody v ovzduší nedokáže vyrovnat bez pomoci. Výměna starých netěsných oken za nová většinou problém se suchým vzduchem nevyřeší. V našich příbytcích je příliš málo přírodních materiálů, které by dokázaly udržet vlhkost prostředí v rovnováze.

Pozor na zdraví
Nízká vlhkost vzduchu netrápí pouze astmatiky a alergiky. Pokožka, sliznice dýchacích cest a očí jsou v suchém prostředí vystaveny zátěži, která je způsobena nadměrným předáváním vlhkosti do okolního prostoru. Jejich vysoušení se projeví na oslabení, což snižuje obranyschopnost před virovými onemocněními. O nižším komfortu a pohodě ani nemluvě.

Nízká vlhkost vzduchu nás nutí vnímat teplotu prostředí nižší, než ve skutečnosti je. To znamená zbytečně vyšší výdaje za topení. Zvlhčovat vzduch je vždy levnější než zvýšit teplotu topení byť jen o jeden stupeň.

Mějte vlhkost pod kontrolou
Bez vlhkoměru nikdy nebudete mít jasno v tom, jaké klima je ve vašem příbytku. Nezáleží na tom, jestli si koupíte mechanický teploměr s vlhkoměrem, nebo sáhnete po jejich modernější, elektronické verzi. Důležité je umístit jej na správné místo. V místnosti, kterou chcete hodnotit, jej umístěte do výšky očí tak, abyste se vyhnuli oknům, dveřím a ostatním otvorům, kterými proudí vzduch. Jedná se o zóny, ve kterých se měření bude vymykat normálu.

Ideální vlhkost vzduchu se pohybuje v rozmezí od 40 do 55 procent. Procenta vyjadřují objem vody ve vzduchu pouze relativně, protože schopnost vázání vody se mění v závislosti na teplotě. Čím je teplota vyšší, tím více vody dokáže vzduch vázat. To znamená, že při 22 stupních je při 40procentní vlhkosti ve vzduchu více vody než při 18 °C. V zimě se vzduch přesouší a v bytech klesá hodnota pod hranici 25 procent. Existují však způsoby, jak si pomoci.

Porozhlédněte se po řešeních
Co všechno můžete udělat pro to, aby váš příbytek byl více přírodní? Výměna omítek za hliněné a nahrazování umělých materiálů přírodními je příliš velkou investicí. Proto je třeba začít levnějšími alternativami. Zkuste pouvažovat o tom, zda je váš příbytek vhodný pro pěstování květin. Voda, která se odpařuje z jejich listů a hliněných květináčů, přispěje k tomu, aby vlhkost v bytě stoupla. Soustřeďte se na rostliny, které mají tenké listy a vysokou poptávku po vodě, abyste měli jistotu, že vaše opatření budou účinná. Nezapomeňte ovšem na to, že můžete volit pouze ty druhy, kterým vyhovují světelné podmínky vašich místností.

Odpařovače byly před lety populární, na dnešních úzkých radiátorech je však najdete jen zřídka. Jejich účinnost není vysoká, jemné zvýšení vlhkosti však váš měřící přístroj zaznamená. Umisťujte je na stranu přívodních trubek a hledejte pro ně co nejvyšší pozici. Tam je teplota radiátoru nejvyšší.

Pokud máte chytré ruce, můžete zkusit experiment s nádobami, které lze umístit nad vrchní plochu radiátoru. Je však třeba dbát na to, aby byla odpařovací plocha co největší a nádoba neblokovala proudění teplého vzduchu. Pomoci si můžete jádrem z filcu či jiné tkaniny, které pomohou zvětšit odpařovací plochu. Porozhlédnout se můžete i po malé bytové fontánce, velké zázraky však nečekejte.

V ložnici či dětském pokoji pomohou věšáky na sušení prádla, které se zavěšují na konstrukci radiátorů. Pokud radiátory na noc ztlumíte a věšáky obtěžkáte mokrými ručníky, na několik hodin vytvoříte ideální klima.

Pomohou také technologie
Pro zvlhčování vzduchu lze využít i elektronické pomocníky, kteří se postarají o to, aby se do ovzduší dostalo dostatečné množství vody. Jejich možnosti závisí na vašem rozpočtu. Zatímco jednodušší zařízení pracují na povel a odpařují do ovzduší vodu ze zásobníku do odpadnutí, jiná dokáží sledovat vlhkost vzduchu a přizpůsobit svůj chod potřebám. Ve všech případech však platí stejné pravidlo. Každý zvlhčovač vzduchu má omezený výkon a je tak určen pro provoz v jediné místnosti. Uzavření všech dveří by mělo být samozřejmostí.

Ultrazvukové zvlhčovače mají levný provoz, mají však své chyby. Jejich výkon je omezen a předem se musíte rozhodnout, na které místo je uložíte. Studená mlha, která z nich vychází, se sice rozptyluje v ovzduší, větší částečky vody však padají v bezprostřední blízkosti zvlhčovače na zem. Pokud jej položíte na koberec nebo nábytek, dříve či později budete muset řešit možné problémy. Negativně na ně mohou reagovat i někteří domácí mazlíčci.

Parní zvlhčovače používají odlišnou taktiku. Topné těleso zahřívá v komoře malou dávku vody a páru mísí se vzduchem. Vyznačují se vysokým výkonem, jejich provoz si však pro spotřebu energie žádá vyšší investici. Nemusí být nejbezpečnějším způsobem zvlhčování tam, kde se pohybují malé děti.

Při výběru je třeba sledovat dva parametry. Jaký objem vody dokáží dostat za hodinu provozu do vzduchu a jak velký je zásobník na vodu. Jinak se můžete dočkat zklamání, že budete běhat pro vodu víc, než vám je milé. Zapomínat není třeba na hygienu. Pokud výrobce nebojuje proti růstu bakterií ionty stříbra či jinou technologií, nádobu na vodu je třeba pravidelně mýt.

Změňte své návyky
Aby se vás suché domácí prostředí dotklo co nejméně, zkuste pouvažovat i nad změnou svého životního stylu. Travte volný čas v přírodě, naplánujte si zimní sezónu v městské plovárně a zkuste se vybrat i do parních lázní, sauny či na masáže. Zdraví má každý jen jedno.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram